Naša jarná imunita- COVID-19, alergie a spol

 

Dnes Vám priblížim, aký pohľad na imunitu má Tradičná čínska medicína, a hlavne, čo z toho si prakticky a jednoducho môžeme vziať za svoje my, aby sme postupne zatočili s alergiami, ktoré nás na jar a v lete obmedzujú, aktuálne si  znížili riziko nákazy koronavírom či sa zbavili opakovaných infekcií.

 

Z čínskeho pohľadu sa na našej imunite podieľajú tri orgánové systémy- pľúca, slezina /v zmysle naše trávenie/ a obličky.

Telo máme pokryté vrstvou neviditeľnej ochrannej energie zvanej Wei Qi, ktorej sila predurčuje našu obranyschopnosť. Práve tu prebieha boj s vonkajšou škodlivinou.

 

To, čo môžeme urobiť my, je posilniť práve našu obrannú energiu Wei Qi. 

 

Prvou dôležitou vecou je naša strava- slezina z potravy tvorí dôležitú zložku našej vitálnej energie. Platí tu, že najdôležitejšie je, aby bola pravidelná.

Slezina nemá rada sladkosti a mliečne výrobky, ktoré môžu prispievať k našemu neustálemu zahlieneniu. Zraňuje ju chladná strava- zabudnite radšej na jogurt z chladničky či na mlieko s vločkami na raňajky. Strava však býva chladná aj povahou- napr surové ovocie či zelenina- napr citrusy a banány, šalátová uhorka alebo paradajka pre človeka s oslabeným trávením nemusí byť v tepelne neupravenom stave práve to pravé orechové.

 

Zaujímavé je, že slezinu oslabuje aj prílišné premýšľanie- premietanie a obavy.  Náročné môže byť aj trávenie emocionálne silných zážitkov- aj my máme v slovenčine výrazy ako- nešiel to prehltnúť, nemohla to stráviť, ležal jej v žalúdku a podobne. Vidno tu teda vplyvy psychiky na na našu imunitu, dotkneme sa toho ešte nižšie. No a k správnemu tráveniu neodmysliteľne patrí pravidelný pohyb- aspoň prechádzky na čerstvom vzduchu, ideálne, aj po jedle.

 

Pľúca sú ďalším orgánom, ktorý má vzťah k našej imunite- k energii  potravy pridávajú energiu zo vzduchu  a roznášajú ju po celom tele. Môžeme ich podporiť dychovým cvičením či správnou stravou (slezina je matka pľúc). Pľúca nám oslabuje smútok, ľútosť ale aj výčitky svedomia- netrápme sa teda zbytočne nad vecami, ktoré zmeniť nemôžeme.

 

No a poslednou kvapkou do našej imunity, no o to významnejšou je stav našich obličiek, ktoré sú koreňom nášho života. Postupom veku energia obličiek slabne- aj preto sú seniori tak veľmi ohrozenou skupinou obyvateľstva. Obličky sa podieľajú na nádychu a majú úzky vzťah s pľúcami.

 

Obličkám škodí chlad- teraz na jar prefúknutie v prievane, ale aj nadmerný strach a obavy.

Tak si ich teraz našim postojom k udalostiam okolo nás zbytočne neoslabujme.

 

Pokiaľ ste sa dočítali až sem a mali by ste záujem o zoznam potravín vhodných na posilnenie Vašej imunity, pošlite mi e-mail na lucia@dr-kleinova.sk

 

Prajem Vám veľa zdravia a otvorenú pozitívnu myseľ   

 

Vaša

Dr. Kleinová

Comments are closed.