Potraviny na imunitu

Zoznam potravín vhodných na posilnenie našej imunity

 

1. Posilnenie sleziny

 

Naše trávenie má rado, keď je strava jednoduchá a chuť fádna – teda nekombinovať príliš veľa vecí a výrazných odlišných chutí- lepšie sa nám spracuje voňavá ľahká strava ako mastná alebo cestovito-lepivá. Najdôležitejšia je pravdilenosť!

 

Potraviny na podporu sleziny:

– všetky obilniny– vyzdvihujem tu ryžu bielu aj naturálnu na obmenu a slzovku- túto však krátkodobo napr na 2 týždne

– všetky strukoviny– ak máte slabšie trávenie, dbať na správnu predprípravu a varenie.

ovocie: jablká, marhule, čerešne, ďatle, figy, hrozno, hrušky

zelenina: repa, šampióny, kapusta, mrkva, zeler, baklažán, zemiaky, tekvice, bataty, zázvor

 

*Poznámka: u zeleniny a ovocia teda platí, že všetko je lepšie stráviteľné, keď je to mierne tepelne upravené- teda treba hľadať kompromis medzi nestratením vitamínov a tepelnou úpravou.

Nezabúdajme ani na sezónnosť plodín – v zime teda konzumujme to, čo sme v lete u nás dopestovali a nie je problém to skladovať- napr jablká, hrušky, kyslá kapusta, zemiaky, koreňová zelenina atď.

 

orechy: mandle, jedlé gaštany, kokos, sezam- semená i olej- čierny sezam je výborný na krvotvorbu, slnečnicové semiačka, vlašské orechy

Z korenín na trávenie spomeniem klinčeky a škoricu, kurkumu, sušený zázvor. K strukovinám patrí, neodmysliteľne, bobkový list a nové korenie no a novšie sa k uľahčeniu ich strávenia /prevencia nafukovania/ používajú aj u nás morské riasy – kontrétne Komba.

 

2. Posilnenie pľúc

 

Tu úvodom pripomeniem, že stav našich pľúc je odrazom nášho trávenia /slezina je matkou pľúc/, teda pozor aj teraz- COVID-19 napadá naše pľúca- ak ho naša imunita pustí až tam- dbajme preto dôsledne na stravovacie návyky v týchto mesiacoch !

 

Potraviny, ktoré prospievajú pľúcam:

– dlhozrnná ryža, slzovka /opäť platí nie dlhodobo/, jačmeň, proso

– biela fazuľa, šošovica – farba biela nie je náhodná- patrí pľúcam- všimnite si aj u ostatných plodín

– jarná cibuľka, reďkovky, reďkev, aj čierna reďkev, pór, kaleráb, cibuľa, chren, pažítka, cesnak, zázvor- ostrá chuť je typická pre pľúca, v primeranej miere im teda prospieva

– karfiol, zeler, mrkva, petržlen

jablká, hrušky– tieto sú obzvlášť vhodné pre pľúca- aj potom na jeseň, ktorá je obdobím prislúchajúcim pľúcam /*dokonca sa hrušky odporúčajú pre rečníkov pred ich prejavom /, citrón, šípky

– kačka- mäso

– koreniny a bylinky: rasca, kardamon, koriander, kurkuma, kajenske korenie, petržlenová vňať, klinčeky, bazalka, žerucha, fenikel, cesnak, šalvia, saturejka, tymian, rozmarín, ľan, majoranka, rakytník, echinacea, mäta

– sezamový olej

 

3. Posilnenie obličiek

 

obilniny – pred varením možno opražiť- dodá to yang- platí aj u ryže

– husté výživné polievky

dlhovarené vývary z kostí– hlavne hovädzích

Do všetkých polievok možno pridať Wakame riasu, do vývarov zmes Obnova základu, dostupnú na e-shopoch Tradičnej čínskej medicíny.

– fazuľa- pripomínajúca tvarom obličku- adzuki napr

pražené oriešky– kešu- opäť tvar obličky, semienka

– koreňová zelenina

– sušené ovocie a zelenina

– morské ryby, ale určite aj naše ryby, hlavne čerstvé!

– aníz, škorica, klinček

 

Obličkám prináleží slaná chuť, znovu však v primeranej miere. No a nezabudnime si zakrývať uši pred vetrom – sú vývodom obličiek a ako oblička ucho aj vyzerá.

 

Budem rada, ak mi napíšete, či bol pre Vás tento článok prínosný na lucia@dr-kleinova.sk

 

Prajem Vám slnečné, optimistické a zdravé jarné dni

 

Vaša

 Dr.Kleinová

Naša jarná imunita

Naša jarná imunita- COVID-19, alergie a spol

 

Dnes Vám priblížim, aký pohľad na imunitu má Tradičná čínska medicína, a hlavne, čo z toho si prakticky a jednoducho môžeme vziať za svoje my, aby sme postupne zatočili s alergiami, ktoré nás na jar a v lete obmedzujú, aktuálne si  znížili riziko nákazy koronavírom či sa zbavili opakovaných infekcií.

 

Z čínskeho pohľadu sa na našej imunite podieľajú tri orgánové systémy- pľúca, slezina /v zmysle naše trávenie/ a obličky.

Telo máme pokryté vrstvou neviditeľnej ochrannej energie zvanej Wei Qi, ktorej sila predurčuje našu obranyschopnosť. Práve tu prebieha boj s vonkajšou škodlivinou.

 

To, čo môžeme urobiť my, je posilniť práve našu obrannú energiu Wei Qi. 

 

Prvou dôležitou vecou je naša strava- slezina z potravy tvorí dôležitú zložku našej vitálnej energie. Platí tu, že najdôležitejšie je, aby bola pravidelná.

Slezina nemá rada sladkosti a mliečne výrobky, ktoré môžu prispievať k našemu neustálemu zahlieneniu. Zraňuje ju chladná strava- zabudnite radšej na jogurt z chladničky či na mlieko s vločkami na raňajky. Strava však býva chladná aj povahou- napr surové ovocie či zelenina- napr citrusy a banány, šalátová uhorka alebo paradajka pre človeka s oslabeným trávením nemusí byť v tepelne neupravenom stave práve to pravé orechové.

 

Zaujímavé je, že slezinu oslabuje aj prílišné premýšľanie- premietanie a obavy.  Náročné môže byť aj trávenie emocionálne silných zážitkov- aj my máme v slovenčine výrazy ako- nešiel to prehltnúť, nemohla to stráviť, ležal jej v žalúdku a podobne. Vidno tu teda vplyvy psychiky na na našu imunitu, dotkneme sa toho ešte nižšie. No a k správnemu tráveniu neodmysliteľne patrí pravidelný pohyb- aspoň prechádzky na čerstvom vzduchu, ideálne, aj po jedle.

 

Pľúca sú ďalším orgánom, ktorý má vzťah k našej imunite- k energii  potravy pridávajú energiu zo vzduchu  a roznášajú ju po celom tele. Môžeme ich podporiť dychovým cvičením či správnou stravou (slezina je matka pľúc). Pľúca nám oslabuje smútok, ľútosť ale aj výčitky svedomia- netrápme sa teda zbytočne nad vecami, ktoré zmeniť nemôžeme.

 

No a poslednou kvapkou do našej imunity, no o to významnejšou je stav našich obličiek, ktoré sú koreňom nášho života. Postupom veku energia obličiek slabne- aj preto sú seniori tak veľmi ohrozenou skupinou obyvateľstva. Obličky sa podieľajú na nádychu a majú úzky vzťah s pľúcami.

 

Obličkám škodí chlad- teraz na jar prefúknutie v prievane, ale aj nadmerný strach a obavy.

Tak si ich teraz našim postojom k udalostiam okolo nás zbytočne neoslabujme.

 

Pokiaľ ste sa dočítali až sem a mali by ste záujem o zoznam potravín vhodných na posilnenie Vašej imunity, pošlite mi e-mail na lucia@dr-kleinova.sk

 

Prajem Vám veľa zdravia a otvorenú pozitívnu myseľ   

 

Vaša

Dr. Kleinová

COVID-19 v Číne

COVID-19 v Číne

COVID-19 a Tradičná Čínska Medicína

 

Vážení priaznivci TČM, 

vzhľadom k súčasnej situácii prikladám odkaz na aktuálny, veľmi zaujímavý článok o liečbe COVID-19 v Číne:

MilanIvan.Blog.Sme.sk

 

Prajem vám všetkým pevné zdravie

MUDr. Lucia Kleinová